Online nástroj CanRisk může pomoc k lepší prevenci rakoviny prsu

Vědci z Cambridge University vedení profesorem Antonisem Antoniouem vyvinuli online nástroj nazvaný CanRisk. Pomáhá lékařům lépe předpovídat riziko vzniku rakoviny prsu u žen. Zatímco se nejedná o první nástroj svého druhu, tak jedinečný algoritmus CanRisk jde hlouběji než ostatní počítačové nástroje, aby identifikoval ženy, které byly předtím přehlíženy. CanRisk vyzývá lékaře se specifickými otázkami, které přesahují otázky týkající se rodinné historie, hmotnosti pacienta a konzumace alkoholu. Výpočet rizika je přesnější, protože zohledňuje více než 300 genetických ukazatelů rakoviny prsu. Získané údaje poskytují vědcům svěží vhled do role genetiky a životního stylu v rámci vývoje nemoci.

V tuto chvíli testují CanRisk sestry a lékaři ve Velké Británii. Je stále nejasné, kdy bude služba na komerčním trhu. Projekt je financován díky Cancer Research UK, protože každou minutu je ve Velké Británii diagnostikována rakovina prsu. Když je diagnostikován v pozdním IV stadiu, tak se šance na přežití sníží téměř o 40 procent. Včasná detekce pomáhá zvýšit šance. Přesnější predikční nástroje by mohly vést k časnějším screeningům (tím lze snížit úmrtí na rakovinu prsu o 60 procent) a k proaktivnější léčbě rakoviny.

Honza Marcinek
Honza Marcinek

Zkoumám průsečík mezi lidským chováním a kulturou, abych odhalil pravdu o značkách a jejich postavení na trhu. Účelem webu Insight.cz je inspirovat kreativní myšlení, které firmám pomůže vytyčit jedinečnou roli, aby se mohly spojit s lidmi a vytvářet smysluplný dopad na svět okolo nás.

Articles: 3766