0

Vítězem hlavní ceny Grand Prix na festivalu Cannes Lions v kategorii Print & Publishing se stala agentura Impact BBDO Dubai za svou práci „The Blank Edition“ pro vydavatele novin An-Nahar. Prezident poroty Olivier Altmann označil práci za „dokonalou ukázku tiskové kreativity“.

Myšlenka „The Blank Edition“ vznikla během politické patové situace v Libanonu v roce 2018, která nechala zemi bez vlády více než šest měsíců. Jak napětí stoupalo a ekonomika se hroutila, tak vydavatel An-Nahar nechal vydal zcela prázdné vydání svých deníků, aby upozornil na skutečnost, že politici nedělají svou práci. Celá země pak naskočila na „prázdný“ protest a začala vyvíjet tlak na politiky, aby dosáhli kompromisu.

O protestu se začalo psát i v mezinárodních médií. Ve druhé vlně aktivity vyzval vydavatele libanonské občany, aby použili prázdnou titulní stránku k napsání vlastních titulků. Ty pak byly sdíleny prostřednictvím sociálních médií a měly požadovaný účinek k povzbuzení politiků, aby se dohodli.

Olivier Altmann, spoluzakladatel agentury Altmann+Pacreau, řekl, že kategorie Print & Publishing je „v době fake news důležitější než kdy jindy, protože sektor poskytuje ověřené pravdivé informace“.