0

Za novým typem písma, který se jmenuje Coastline, stojí designér ze Švédska Johan Elmehag, a zahrnuje v sobě varování ohledně globálního oteplování. Elmehag sesbíral data z webových stránek Flood Map a National Geographic, aby vytvořil mapu, která ukazuje svět, jak by vypadal, kdyby se rozpustil veškerý led na Zemi. Mapa zobrazovala pobřeží pod vodou a Elmehag si všiml, že některá vypadají, jako písmena z abecedy. To mu vnuklo nápad.

Rozhodl se tak vytvořit nové písmo, které navíc ukazuje, jak stoupající hladina vody ovlivní obzvláště zabydlené oblasti a jejich budoucnost. Písmeno „U“ například ukazuje budoucnost Mexika. Vědci tvrdí, že by země mohla být rozdělena na dvě poloviny díky stoupající vodě. QR kód u každého písmena poskytuje více informací o následcích změny klimatu.

Font lze stáhnout zdarma na webu. K dispozici je také kniha A-Z: Coast to Shore Shore to Shore, která vyšla v červenci 2018 a poskytuje další informace o projektu a každém písmu.

Elmehagův projekt ukazuje nový způsob v navrhování inovací, které mohou být použity pro jiné globální problémy. Nedávná zpráva od NASA odhalila, že při současném tempu se do roku 2100 zvýší hladina moře o 65 centimetrů, což je dostatečně vysoko, aby to způsobilo „významné problémy městům u pobřeží.“ Elmehagovy erodující písmo může upozornit na tento a další globální problémy.