0

Finské studio Aivan se pokouší vypěstovat sluchátka z udržitelné houby a kvasinek. Ve spolupráci s vědeckými pracovníky z VTT Technical Research Center ve Finsku a Aalto University vyvinuli první prototyp sluchátek s mikroby na světě a nazvali ho Korvaa.

Sluchátka se skládají ze šesti různých mikroorganismů. Pevný plastový rám sluchátek byl vytištěn pomocí 3D tisku za využití kyseliny mléčné, která se nachází v pekařském droždí. Polstrování, které sedí na uších, je tvořeno houbou zvanou Trichoderma Reesei, která je schopna produkovat pěnivý protein zvaný hydrofobin.

Pěna je pokryta myceliem a síťovinový kryt reproduktorů pochází z mikrobiálně produkovaného proteinu, který je založen na hedvábí pavouka kvůli své odolnosti.

Prototyp je příkladem syntetické biologie, technologie, která spojuje inženýrství s biologií, aby dosáhla věcí, jako je konstrukce materiálů nebo vytváření energie. V tuto chvíli jsou tato sluchátka pouze konceptem. Je však vzrušující vidět, že existuje možnost vytvořit nové, udržitelné verze produktů, které byly vždy neudržitelné. Na naší planetě, kde je plno odpadků a syntetický produktů, jsou tyto přístupy nutné.