Závod ve sběru plastových odpadků ve Středozemním moři má zvýšit povědomí o vážném problému

30. května se v Marseille konala údajně první evropská soutěž ve sbírání odpadků. Cílem bylo zvýšit povědomí o znečištění plastovým odpadem ve Středozemním moři. Sloučením prvků závodu a hledání pokladu se 20 týmů složených ze dvou plavců a dvou kajakářů zaměřilo na 8 km trasu ve sbírání odpadu z moře.

Le Grand Défi, neboli Velká výzva, byla spoluorganizována francouzskou značkou ochrany životního prostředí Sauvage, Palana Environment a Amos Sport Business School. Soutěž byla inspirována Emmanuelem Laurinem a jeho filmem Le Grand Saphir, který představoval 120 km plavání Laurina mezi Toulonem a Marseille, kde nasbíral více než 100 kg odpadu.

„S touto akcí chceme zvýšit povědomí o tom, že ochrana životního prostředí je pro každého důležitá, zejména proto, že 80 % odpadu ve Středozemním moři pochází ze země,“ uvedla Sindie Aissa z Amosu, jedna z organizátorů akce.

Mezi účastníci bylo několik předních atletů, včetně Coralie Balmy, olympijské plavkyně a mistr světa v atletice Muriel Urtis. Veškeré vstupní poplatky ve výši 140 EUR na tým jsou věnovány na dobročinné aktivity týkající se ekologie.

Středozemní moře je jedním z nejvíce znečištěných vodních útvarů na světě a podle studie WWF z roku 2018 se stává „nebezpečnou plastovou pastí“. Zatímco moře tvoří jen jedno procento světových mořských vod, obsahuje 7 procent mikroplastů.

Honza Marcinek
Honza Marcinek

Zkoumám průsečík mezi lidským chováním a kulturou, abych odhalil pravdu o značkách a jejich postavení na trhu. Účelem webu Insight.cz je inspirovat kreativní myšlení, které firmám pomůže vytyčit jedinečnou roli, aby se mohly spojit s lidmi a vytvářet smysluplný dopad na svět okolo nás.

Articles: 3766