3D tisk umožňuje nyní vytisknout i vnitřní texturu dřeva

3D tisk je jedním z významných technologických pokroků v posledním desetiletí. Jeho potenciální využití je téměř neomezené. Výzkumníkům na Katedře strojního inženýrství na Columbia University se podařilo vytisknout bloky dřeva včetně jemných detailů vnitřního vzoru vláken. 3D tisk byl předtím omezen v rámci svých schopností tvorby vnitřní struktury, obzvláště při napodobování složitosti organických materiálů. Je to způsobeno kombinací způsobu přípravy digitálních souborů a výrobních schopností moderních 3D tiskáren.

Tým vytvořil sérii extrémně tenkých plátků olivového dřeva a pořizoval digitální fotografie s vysokým rozlišením každého kusu. Stoh snímků je pak vložen do tiskárny Stratasys J750 PolyJet, která umožňuje tisknout jemnější barvy a detaily materiálů pomocí voxelů. Důležité je, že voxel definuje hodnotu 3D vytištěné plochy.

Plátky jsou vytištěny s přesně stejnou tloušťkou jako nejtenčí vrstva. Tato strategie umožňuje týmu vytvořit znovu nový vnitřní model dřevěného bloku. Svou metodu dokázali zmrazením konečného 3D vytištěného produktu v kapalném dusíku a jeho rozbitím. Tým také utvořil bloky do ozdobných tvarů, což demonstruje potenciál designování.

Tým publikoval svůj výzkum v časopise 3D Printing and Additive Manufacturing. Schopnost tisku komplexních vnitřních struktur může mít obovský vliv na různá průmyslová odvětví.