0

Mezinárodní festival kreativity Cannes Lions oznámil konečný seznam porotců pro letošní rok 2019, který představuje různorodou směs oborů z celého světa. Organizátoři jsou odhodláni navyšovat různorodost a rovnováhu mezi pohlavími v rámci porot. Letos je porota z 48 % složená z žen, v roce 2018 to bylo 46 % žen, v roce 2017 to bylo 43 % a v roce 2016 se v porotě nacházelo 40 % žen. Poroty v Cannes Lions budou zastoupeny světovými specialisty z více než 50 zemí světa včetně odborníků ze společností jako jsou Netflix a Marvel Entertainment.

Co je však zajímavé pro Českou republiku, je to, že letos v porotě máme tři české zástupce. V kategorii Digital Craft Lions zasedne Julia Dovlatova (Executive Creative Director v agentuře Geometry Prague), která v loňském roce slavila velký úspěch, kdy si z Cannes odnesla čtyři lvy (Julii jsme měli příležitost i vyzpovídat ohledně kampaně Touching Masterpieces).
Druhým porotcem je Dejan Štajnberger, kreativní ředitel v pražské pobočce VCCP, který usedne v porotě kategorie Direct. Dejan byl před měsícem oceněn Zlatým ohníčkem na ADC Creative Awards za dlouhodobý přínos české reklamě. A v roce 2007 získal shortlist na festivalu Cannes Lions za práci pro Listerine, když ještě pracoval v tehdejším Euro RSCG (nyní Havas).
V kategorii PR bude porotkyní Dita Stejskalová, která v roce 1994 původně nastoupila do Ogilvy v rámci studentské stáže a za tu dobu se vypracovala na pozici ředitelky agentury Ogilvy PR. V loňském roce byla nominována v anketě TOP ženy v kategorii podnikatelky.

K tomu je třeba dodat, že prezidentem poroty v kategorii Brand Experience & Activation Lions je Jaime Mandelbaum, evropský kreativní ředitel agentury VMLY&R, pod jehož kreativním vedením podařilo agentuře Y&R vyhrát prvního zlatého lva pro Českou republiku.

Minulý rok měla Česká republika též tři zástupce a také ve složení 1 muž a 2 ženy. Konkrétně Radouane Hadj Moussa, CEO agentury DDB Prague. Klara Palmer, kreativní ředitelka v agentuře McCann Prague. A Tereza Svěráková, CEO v agentuře VMLY&R Prague.

Ve 27 specializovaných kategoriích, které odrážejí šíři disciplín napříč kreativním marketingem a komunikačním průmyslem, byly v letošním roce představeny dvě nové kategorie: Creative Strategy Lions, která je zaměřená na stratégy a kde se oceňuje, jak strategické plánování dokáže předefinovat značku, znovuobjevit byznys a ovlivnit spotřebitele. Druhou kategorií je Entertainment Lions for Sport, která ctí kreativitu, jenž využívá kulturu fanoušků, síly sportu a eSportu v rámci propojování lidí se značkami.

Simon Cook, ředitel festivalu Cannes Lions, dodává: „Jak se vyvíjí kreativní práce a průmysl, tak se mění i naše poroty. 2019 je zatím nejrozmanitější skupinou, která reprezentuje širokou škálu zemí, původů a odborných znalostí ze všech koutů průmyslu. Naše poroty hrají klíčovou roli při zajišťování toho, abychom udrželi globální měřítko a udrželi světovou kreativitu ve všech jejích formách v centru festivalu. Děkuji všem členům poroty.“