0

U stavebních prací je typické, že trvají dlouho a často ovlivňují životy lidí. To by však mohly drasticky zlepšit malí roboti. Ve Velké Británii je totiž největším potíží práce na silnicích.

26,6 milionů liber vyhradila britská vláda z jejich moderní průmyslové strategie na rozvoj mikro robotů. Jejich cílem je umístit podzemní potrubí. Takové opravy často vedou k tomu, že se často uzavírají celé úseky silnic, aby se dalo kopat do země kvůli přístupu k dotyčnému potrubí. V současné době probíhá 1,5 milionu oprav na silnicích, což každoročně stojí veřejnost více než 5 miliard liber. Nová technologie zároveň pomůže snížit úrazy na pracovištích, protože roboti mohou vstoupit do nebezpečného prostředí místo lidí. Roboti nejen budou moci provádět opravy a pravidelnou údržbu, ale také mohou zkontrolovat tlakové nádoby na ropu a plyn a větrné turbíny. Roboti jsou všestranní, mají létající a podvodní verze, a tak se dokážou přizpůsobit různým prostředím.

Čtyři britské univerzity spojují svůj intelekt a vyvíjejí robotické zařízení o 1 centimetru. Od vlády dostaly investice 7 milionů liber. Tato zařízení budou používat senzory a navigační systémy k nalezení a opravu trhlin v potrubí. Dalších 14 projektů si vyžádá dalších 19,6 milionů investic. Ty budou pravděpodobně posílat roboty na větrné elektrárny a do jaderných elektráren. Takové oblasti jsou považovány za příliš nebezpečné pro lidi. Výzkumníci budou také testovat nové technologie jako součást schématu, od použití softwaru umělé inteligence na družicích až po případnou implementaci dronů v monitorování ropovodů.