0

Designérka a umělkyně Ebru Kurbak z Vídně vyvinula elektroniku vyrobenou z textilu. Zní vám to divně? Její projekt Stitching Worlds se skládá se z pěti samostatných děl, které dávány dohromady po dobu čtyř let. Práce byly nedávno představeny v Istanbulském kulturním centru Yapı Kredi během Istanbul Design Biennale.

Umělecké kusy obsahují fungující 8bitový univerzální elektromechanický počítač vyšívaný ze zlata. To zahrnuje i len, stříbro, měď, hematit a dřevo. Pracovní počítač má kapacitu podobnou dřívějším sálovým počítačům z padesátých let minulého století a neobsahuje žádné tradiční elektronické součástky. Kurbak také vytvořila magnetickou „pásku“, která dokáže zaznamenávat a přehrávat zvuky na vláknech obsahujících ocelová vlákna. Tzv. Yarn Recorder připomíná dřevěné vřeteno používané k ručnímu tkaní. Je to zamýšlený jako hravý komentář k roli technologie ve společnosti.

Projekty také obsahují soubor čtyř nástrojů navržených k použití k vytvoření elektronických textilií a elektronických součástek, včetně přepínačů a logických bran, které byly háčkované z vodivých nití. Poslední kus se nazývá Knitcoin Edition. Jedná se o adaptaci hry Monopoly. Hra porovnává moderní použití kryptoměn s tradičními dovednostmi řemesel jako je například tkalcovství. Používá peníze s názvem „knitcoin“ – když hráči potřebují více peněz, musí si je uplést. Instalace vyzývá publikum, aby spekulovalo o důsledcích takového systému.

Kousky jsou navrženy spíše jako umění než funkční technologie. Cílem je povzbudit diváky, aby zvážili způsoby, jakými se změnila hodnota řemesel spolu se změnami ve světě technologií.