0

Výzkumníci vyvinuli techniku pro podávání antikoncepčních hormonů prostřednictvím šperků. Hormony se nejprve aplikují na náplasti, které se pak připojí ke šperku. Jakmile dojde ke kontaktu s kůží, tak se hormony vstřebávají do těla.

Systém využívá transdermální náplasti, které jsou v současné době používány pro boj s pohybovou nevolností apod. Skládá se ze tří vrstev: nepropustného lepidla, které drží náplast na místě, střední vrstvy obsahující antikoncepci a vnější vrstvy, která se přilepí ke kůži a napomáhá přenosu hormonu. Aby byla náušnice účinná, je třeba ji pravidelně měnit.

Tým z School of Chemical and Biomolecular Engineering na Georgia Institute of Technology předpokládá, že hormony budou aplikovány na univerzální náušnice, které mohou být spárovány s různými typy náušnic.

Jedním z problémů při perorálním užívání antikoncepce je schopnost vzpomenout si, zda jste ji užily. „Vzhledem k tomu, že šperky mohou být součástí každodenního života ženy, může tato technika usnadnit dodržování léčebného režimu,“ řekl profesor Mark Prausnitz pro Dezeen. Tato technika může být obzvláště užitečná v oblastech s omezeným přístupem k antikoncepčním prostředkům s delší životností, nebo tam, kde ženy musí být diskrétní. Systém dosud nebyl testován na lidech, ale pokud bude úspěšný, může být také upraven tak, aby přes kůži podával další léky.