Kreditní karta od Doconomy sleduje uhlíkovou stopu z každého nákupu

Pokud jste byli na konferenci Cannes in Prague, která se konala minulý rok na podzim, tak jste se mohli dozvědět jako jedni z prvních o zamýšleném startupu Doconomy. Mathias Wikström a Johan Pihl, kteří stojí za projekty Natalia Project, Åland Index, a Humanium Metal Initiative, chtějí pomoci zvýšit povědomí o tom, jaký dopad na životní prostředí má naše nakupování.

Švédský startup Doconomy představil kreditní kartu, která sleduje emise oxidu uhličitého z každého nákupu zákazníka a umožňuje uživatelům tyto emise vyvažovat pomocí dárcovství. Karta je dodávána s aplikací, která používá systém nazvaný Aland Index pro měření emisí oxidu uhličitého z každého nákupu kreditní karty.

Karta DO Black také umožňuje uživatelům kompenzovat jejich dopad na životní prostředí tím, že přispívá na zelené projekty s certifikací od OSN, jako jsou větrné elektrárny a vodní elektrárny. Uživatelé mohou získat náhrady, tzv. DO Credits, od zapojených prodejců za nákupy, které mají malý dopad na klima. Doconomy také spolupracuje s vybranými udržitelnými investičními fondy, aby uživatelům nabídnul možnost investovat do fondů, které mají pozitivní dopad na životní prostředí.

Samotná karta je vyrobena z materiálů z biologických zdrojů a je potištěna inkoustem vyrobeným z recyklovaných částic uhlíku. Mezitím se CEO společnosti zavázala, že bude ve své správní radě udržovat rovnost žen a mužů v poměru 50/50.

Lidé si čím dál více uvědomují, že už nestačí jen mluvit o snižování emisí uhlíku ¬– ve všech aspektech našeho života musí dojít ke skutečnému snížení. Objevuje se čím dál více iniciativ, které lidem pomáhají snižovat jejich uhlíkovou stopu. Doconomy jde o krok dále tím, že propojuje šetření uhlíku s finančními úsporami. Zvyšováním povědomí o dopadu na životní prostředí, který mají každodenní nákupy, poskytuje Doconomy lidem více znalostí a kontrolu nad tím, za jaké množství produkovaného oxidu uhličitého jsou zodpovědní.

Honza Marcinek
Honza Marcinek

Zkoumám průsečík mezi lidským chováním a kulturou, abych odhalil pravdu o značkách a jejich postavení na trhu. Účelem webu Insight.cz je inspirovat kreativní myšlení, které firmám pomůže vytyčit jedinečnou roli, aby se mohly spojit s lidmi a vytvářet smysluplný dopad na svět okolo nás.

Articles: 3766