0

David Droga je letos předsedou poroty Sustainable Development Goals Lions, což je kategorie, kde se oceňuje které práce, které řeší problémy nebo jiné iniciativy, a snaží se pozitivně ovlivnit svět. Na následujících řádcích vás David Droga zasvětí, proč se od samotného začátku svého vzniku zaměřují v agentuře Droga5 právě na purpose-driven marketing.

V agentuře Droga5 tvoříme „purpose-driven“ práci již od začátku. To je něco, čím jsme a vychází z výchovy, kterou jsem měl v dětství a všeho ostatního. Musíte být trochu rozeznatelní ohledně toho, s kým pracujete, i když chápu, že ne všechny agentury nemají tuto volbu.

Snažíme se sladit s podobně smýšlejícími lidmi. Vysloužili jsme si dobrou pověst kvůli typu práce, kterou jsme dali ven, že nás častěji oslovuji neklienti než my je. Nechápejte mě špatně, nemám alergii na prodej piva nebo tenisky nebo takového. Ale stejně jak mám rád energii a momentum v komunikaci značky Under Armour, tak mám rád fakt, že Kevin Plank pomáhá přestavět a znovu nabudit město Baltimore, nebo to, co dělá pro veterány. Není to o atletech nebo lesku reklamy, je to o podstatě. Všechny tyto různé komponenty v dnešní době vytváří značku.

Vím, že tento přístup činí velký rozdíl pro lidi, kteří zde pracují, kteří nechtějí být hrdí na někoho, s kým pracují nebo na čem pracují.

Jsem rozmazlený talentovanými lidmi a velkými lídry v agentuře Droga5, takže je to snazší a všichni jsme v tom spolu. Není to nějaká vnitřní věc, kdy musíme vymyslet jednu oceňovanou společensky dobrou kampaň. Tak to tady nefunguje. Je toho víc, co můžeme dělat na větším plátně a být ohledně toho konzistentní a upřímní.

Mladší generace si je více vědoma toho, co se děje, a má názory. V této agentuře chci, aby lidé měli zájem o společnost. Chci, aby byli v reklamě dobří, ale chci, aby jejich zájem byl v tom, co se děje v reálném světě, a pokud se budeme moci spojit s těmito dvěma body častěji, tak můžeme vytvořit něco, co je významné a relevantní. Naší prací je vytvářet nápady a strategie, které vypustíme  světa, a pokud můžeme vytvořit věci, které posunou jehlu vpřed jakýmkoliv způsobem pro naše klienty a pro dobrou věc, pak se cítíme dobře v tom, co děláme. Kreativní lidé jsou empatičtí lidé, není to něco, co jim musíme nutit, aby chtěli dělat. Privilegium dělat práci, kterou jsme udělali, přitahuje skvělé talenty. Domnívám se, že to nám  pomohlo při rekrutování podobně smýšlejících lidí, a také máme štěstí, že vedení zde upřednostňuje naše přesvědčení před vyděláváním peněz.

Značky nejsou pouze korporace, jsou občany svých komunit, měst a zemí. Když se značky zaměří na problémy, postaví se za dobrou věc a mají morální názor, tak to může mít obrovský vliv na to, co se děje ve společnosti. Důsledky toho, za čím si stojí značky, mohou mít seismický dopad daleko přesahující pouhé čtvrtletní výsledky.

Každý den vidíme hmatatelné důkazy, za kterými si stojí velké značky. Upřednostnění lidí před penězi. Dalo by se namítnout, že značka také dělá chytré rozhodnutí, protože dělat správnou věc je také dobrý způsob, jak vydělat peníze. Ale já se nestarám o to, kterými dveřmi projdou, pokud jdou na stejné místo, posouvají kategorii, ve které jsou, a mají pozitivní dopad.