0

Devátá kolekce značky H&M v rámci Conscious Exclusive představuje oblečení vyrobené z ovocných materiálů, které by jinak skončily jako odpad. Spolupráce Nejnovější kolekce vznikla ve spolupráci se třemi společnostmi: BLOOM Foam, Orange Fiber a Piñatex. Tato nová řada by měla přispět ke zvýšení informovanosti o známém plýtvání v módním průmyslu.

BLOOM Foam používá biomasu z řas, aby se vytvořil pružný, lehký materiál používaný v podrážkách obuvi. Orange Fiber používá vyřazené pomerančové kůry z výroby citrusové šťávy k vytvoření ekologicky šetrné alternativy k hedvábí. Piñatex používá pro výrobu veganské kůže listy ananasů, který jinak končí jako zemědělský odpad.

Nová kolekce je již k dispozici on-line. Zatímco u H&M to vypadá, že pracuje na své udržitelnosti, někteří kritici vidí spuštění kolekce jako projekt jen pro efekt k upoutání pozornosti. Jiní sice uznávají obrovské množství práce, která je potřebná ke snížení hrubého využívání přírodních zdrojů módním průmyslem, ale zároveň vnímají globální dosah značky a její vysoký profil jako důležitý nástroj pro zvýšení povědomí o problému.

Navzdory původu využitých materiálů, žádné z oblečení není kompostovatelné nebo recyklovatelné. Je to proto, že jsou chemicky upraveny stejným způsobem jako běžné tkaniny.