0

Designéři z Shepherd Design Studio, které se nachází v Bahraini, vytvořili udržitelný muslimský modlitební koberec. Denní muslimská modlitba totiž zahrnuje klečení, stání, klanění a modlení. Mnoho muslimů používá tradiční modlitební koberec, který poskytuje čisté místo pro denní modlitby na jakémkoli místě. Vzhledem k tomu, že velké množství lidí používá tyto modlitební koberečky, tak designéři se pokusili svým návrhem snížit množství materiálu, což by mělo zároveň snížit dopad koberců na životní prostředí.

Nový modlitební kobereček je tvořen dvěma kruhy pro ruce, trojúhelníkem na čelo a obdélníkovým podstavcem na sezení a stání. Ty jsou propojeny proužky materiálu a zdobeny dekorativními vzory. Celkově koberec používá méně než polovinu materiálu tradičního koberce. Studio také zkoumá způsoby, jak zabudovat nastavitelné popruhy, které by umožnily uživateli přizpůsobit vzdálenost mezi jednotlivými částmi podle požadavků člověka.

Ateliér také zkoumá používání udržitelných materiálů včetně přírodního kaučuku, recyklovaných plavek a korku. Podle studia je „celá podoba také navržena tak, aby vedla uživatele k udržení správného držení těla při modlení, a také k povzbuzení k tomu, aby lidé přemýšleli o pojetí spotřeby jako o sociální a environmentální odpovědnosti“.

Ateliér doufá, že koberce nejen pomohou životnímu prostředí, ale také poskytnou pohodlnou volbu pro různé typy uživatelů, včetně starších lidí.