0

Umělá noha s nízkou výrobní cenou by mohla výrazně pomoci lidem s amputovanou nohou v rozvojových zemích. Projekt Circleg využívá recyklovaný plast k výrobě protetické nohy. Použití snadno dostupných odpadních materiálů při konstrukci umělé nohy znamená, že stojí mnohem méně než standard. Dostupnost končetiny znamená, že může pomoci lidem bez končetiny v rozvojových zemích získat přístup, který jim obvykle chybí. Vysoké náklady na protézy byly vždy problémem v méně rozvinutých zemích. Mnozí z nich jsou nuceny vyrábět umělé nohy samy z různých materiálů, které mají po ruce. To je škodlivé pro jejich zdraví a zotavení.

Circleg začal jako bakalářský projekt Fabiana Engela a Simona Oschwalda, studenti průmyslového designu na Zurich University of the Arts. Nyní se projekt proměnit ve startup. Jejich umělé končetiny jsou vhodné pro amputace nohy nad a pod kolenem. Všechny části mohou být také vyrobeny tak, aby se přizpůsobily specifikacím jednotlivých uživatelů. Tvarování pomocí vstřikování a vytlačování umožňují uživateli rozlišovat mezi potřebnými součástkami.

Z hlediska konstrukce se jedná páry z plastového odpadu a s vyztužujícími skleněnými vlákny. Tento kompozitní materiál proto splňuje vysoce výkonné potřeby protézy pro nohy. Circleg je také schopen opravit nebo vyměnit jednotlivé součásti, aniž by musel nahrazovat celou protézu, čímž pomáhá ještě více snižovat náklady.

Společnost se v současné době zaměřuje především na Keňu, ale má v úmyslu rozšiřovat svůj design i dál. Jejich priorita v používání recyklovaného plastu je znamením jejich budoucích plánů. V budoucnu doufají, že rozšíří svou firmu, aniž by se zvýšil jejich dopad na životní prostředí. To je zvláště důležité při přesunu do rozvojových zemí.