Český startup Invent Medical vyrábí kraniální helmu pro děti pomocí 3D tisku

Ostravský startup Invent Medical se zaměřuje na 3D tisk ortéz a protéz na míru. Což by možná v dnešní době nebylo tak neobyčejné, ale v tomto případě myslí tvůrci i na estetickou stránku produktu. Díky tomu si letos odnesli dvě ocenění.

A to konkrétně za 3D tištěné ortopedické vložky a helmu zvanou Talee (ta získala nejprestižnější ocenění Red Dot: Best of the Best). 3D tištěná kraniální helma je určena pro děti, které trpí vrozenou deformitou hlavy, plagiocefalií nebo brachyocefalií známé jako syndrom ploché hlavy. Výroba probíhá tak, že se naskenuje hlava dítěte, poté se doktor postará o správný návrh, nakonec se použije 3D tiskárna k její výrobě. Její oficiální prodej začne letos v zimě.

V tuto chvíli společnost Invent Medical nabízí 3D tištěné ortopedické vložky 8sole. Současné ortopedické vložky totiž zabírají příliš místa v botě, jsou nepohodlné. Společnost jednoduše naskenuje chodidlo pacienta 2D skenerem, změříme tlak chodidla při chůzi a ortoped pak díky on-line konfigurátoru na základě naměřených hodnot v 3D konfigurátoru přímo před pacientem vytvoří model vložky přesně podle jeho potřeb.

V budoucnu by se lidé měli dočkat i zápěstních ortéz a dynamických kotníkových ortéz, které jsou určeny dětem po mozkové obrně nebo těm, které mají vážné vady chůze.

Honza Marcinek
Honza Marcinek

Zkoumám průsečík mezi lidským chováním a kulturou, abych odhalil pravdu o značkách a jejich postavení na trhu. Účelem webu Insight.cz je inspirovat kreativní myšlení, které firmám pomůže vytyčit jedinečnou roli, aby se mohly spojit s lidmi a vytvářet smysluplný dopad na svět okolo nás.

Articles: 3635