0

Automobilka Toyota a Švédský paralympijský výbor společně vytvořili VR hru, která napodobuje, jak vidí svět fotbalisté na paralympijských hrách. Hra je součástí kampaně zaměřené na vzdělávání lidí o zrakovém postižení a zvýšení zájmu o paralympijské hry.

Uživatelé jsou vyzváni, aby zkusili dát gól, i když nejsou schopni jasně vidět hřiště. Výzvou pro vývojáře byla realističnost hry, aby uživatelé mohli zažít obtíže, které musí tito fotbalisté překonávat, aby uspěli. Vývojový tým použil různé efekty, aby napodoboval celou řadu problémů s viděním. V jednom příkladu byla čočka kamery rozmazaná vazelínou, aby simulovala rozmazané hřiště, které vidí hráč se zrakovým postižením. Objektiv byl poté vyfotografován a fotografie použitá jako filtr pro technologii VR.

„Není snadné tyto ztráty vizualizovat lidem se zdravým zrakem, ale výsledek je mnohem realističtější, než jsem si myslela, že je to možné. Pokud je mi známo, tak nikdo dříve neprovedl simulaci těchto poruch na takové úrovni,“ uvedla očařka Sabina Andersson Geimerová, která konzultovala design hry.

Švédská kampaň se zaměřuje na fotbal, protože je oblíbeným sportem pro zrakově postižené. Toyota také sponzorovala 360stupňové video, které umožňuje divákům zažít lyžování očima paralympijských lyžařů. Veřejnost může letos vyzkoušet fotbalovou hru na několika akcích.

Studie ukázaly, že používání VR je účinným způsobem vzdělávání lidí. Ve skutečnosti vzdělávací a sociální projekty stále častěji využívají simulace VR ke zvýšení povědomí.