Přenosný mikroskop usnadňuje diagnostiku malárie

Více než polovina světové populace je ohrožena malárií. Diagnóza je časově náročná, drahá a vyžaduje speciální odborné znalosti a školení. V mnoha místech, kde je nejvyšší riziko malárie, jsou postupy diagnózy mnohdy nedostupné. Nyní skupina výzkumníků z TU Delft University vymyslela inovaci, která by mohla automatizovat analýzu krevních vzorků. Tato inovace, nazvaná Excelscope, by mohla snížit pracovní zatížení zaměstnanců a náklady na diagnostiku.

Aplikace Excelscope využívá chytrý telefon a speciální čočku pro zvětšení a identifikaci malárie ve vzorcích krve. Vědci pak vezmou vzorky a umístí je na pohyblivou desku, která je podobná té u mikroskopu. Deska umožňuje zdravotníkům zachytit více oblastí v rámci jednoho vzorku krve, aby bylo možné správně určit počet přítomných parazitů malárie. Barva a tvar parazitů se potom rozpozná pomocí algoritmu, který běží na telefonu. Algoritmus identifikuje všechny bakterie nebo parazity ve vzorcích. Všechny relevantní snímky jsou poté automaticky uloženy na SD kartu pro další vyšetření.

Excelscope získal v roce 2018 ocenění runner-up v rámci James Dyson Awards. Po úspěchu budou tvůrci testovat oblast působnosti v oblasti Afriky. Budou také zaměřeny na zjednodušení rozsahu a optimalizaci algoritmu pro detekci parazitů a práci na Android platformách. Excelscope umožňuje přechod od manuální práce s mikroskopem k automatizované. Společně s ostatními automatizovanými zdravotnickými systémy zlepšuje Excelscope přesnost a snižuje čas a náklady na přesnou diagnózu. Přitom může v některých z nejchudších regionech zpřístupnit dostupnější, přesnější a spolehlivější lékařskou diagnostiku.

Honza Marcinek
Honza Marcinek

Zkoumám průsečík mezi lidským chováním a kulturou, abych odhalil pravdu o značkách a jejich postavení na trhu. Účelem webu Insight.cz je inspirovat kreativní myšlení, které firmám pomůže vytyčit jedinečnou roli, aby se mohly spojit s lidmi a vytvářet smysluplný dopad na svět okolo nás.

Articles: 3766