0

Výzkumníci z Allen Institute for Artificial Intelligence (AI2) vynalezli dětskou hru pro výuku počítačů selského rozumu. Hra Iconary dokáže trénovat umělou inteligenci, aby myslela více jako lidé.

Chcete-li hrát šachy nebo Go, tak umělá inteligence prostě potřebuje dostatek údajů pro pochopení pravidel a důsledků každého tahu. Iconary vyžaduje více. Vychází z hlubokého učení nebo z počítačového sebevzdělávání. Počítač musí na základě předchozích příkladů odvodit, co mohou ikony znamenat. To je mnohem bližší tomu, jak lidé přirozeně přemýšlí. Ovšem pro počítače je těžké to zvládnout.

AllenAI dobře funguje na jednoduché úrovni s jednoduchými frázemi jako „jízda na kole“ (postavička na kole). Ale zápasí s komplikovanějšími úkoly. Například, když se snažíte komunikovat „měření ruky“, AllenAI vybere ikony ukazující ruku a dvě stupnice.

Hra Iconary je online a dostupná všem. K hraní prostě hádáte, co AllenAI kreslí, nebo nechte počítač hádat, co kreslíte. Jedná se o společný projekt: čím více kreslíte, tím více se AllenAI učí.