0

Pro staré lidi může být pád velmi vážný, dokonce může velmi ohrozit život. Ken Yip, CEO a zakladatel šanghajského startupu Perspicace, to ví velmi dobře, protože před pár lety jeho babička spadla a zranila se. Nemohla se zvednout, tak strávila celou noc na podlaze. Yip doufá, že bude možné se v budoucnu těmto incidentům vyhnout pomocí WiFi Bio-detektoru, což je zařízení, které používá WiFi a algoritmy umělé inteligence k detekci, když někdo spadne.

WiFi router v prázdné místnosti běžně distribuuje signál stabilním a předvídatelným způsobem. Nicméně, když někdo vstoupí do místnosti, je signál „rušen“. Toto narušení lze měřit, ale problém je rozlišovat mezi někým, kdo provádí každodenní činnosti od někoho, kdo potřebuje pomoc. K získání dat si Yip najal lidi a monitoroval jejich každodenní život, včetně jejich pohybu a případných změn signálu. Yip také najal kaskadéry, kteří padali různými způsoby. V průběhu pěti let výzkumu bylo vytvořeno více než 5 milionů datových souborů.

Yip také poukazuje na to, že technologie je ve skutečnosti méně invazivní než kamera. „Zaznamenáváme pouze signální šum a nikdo neví, co to znamená [kromě nás].“ Společnost v současnosti pracuje na více než desítce projektů, většinou s luxusními rezidenčními developery v Číně.

Perspicace se domnívá, že technologie WiFi detektorů má řadu využití mimo ošetřovatelské domy. Například by je mohly používat hotely, aby zjistily, zda je někdo v místnosti před vstupem uklízečky; a jeden ze zákazníků společnosti Perspicace chce používat zařízení, aby zjistil, zda lidé užívají drogy v jejich hotelových pokojích.