3D tiskárna Replicator dokáže během pár minut vytisknou Myslitele od Rodina

Vědci z Berkeley vytvořili 3D tiskárnu, která během několika minut promění kapalinu v pevné objekty. Série počítačových obrazů jednoho objektu jsou promítnuty do rotujícího válce naplněného pryskyřicí. Tekutina ztvrdne, když je vystavena světlu, ve formě projekčního předmětu.

Proces se liší od tradičního 3D tisku, který vytváří objekt tisknutím vrstvy po vrstvě. Tenhle vše vytiskne najednou. Projektor prochází obrázky a jsou „vypáleny“ do kapaliny. Nový objekt se vytváří při otáčení válce.

Výsledkem je hladší a flexibilnější objekt, který může být i složitější. Tiskárna může vytvářet objekty až do průměru 10 cm a podle týmu může přidávat tištěné součásti k existujícímu objektu. Díky tomu už vytvořili repliku sochy Myslitel od francouzského sochaře Augusta Rodina a rukojeť šroubováku.

Tým Berkeley pojmenoval tiskárnu „Replicator“ po zařízení používaném ve Star Treku a tato tiskárna se rozhodně zdá být něco jako ze sci-fi. Schopnost tiskárny najednou znamená, že může produkovat řadu objektů, které byly dříve příliš komplikované pro tradiční 3D tisk. Pryskyřice je zcela opakovaně použitelná, takže bude také méně odpadu. Tato tekutá tiskárna má potenciál otevřít nové oblasti inovací v 3D technologii tisku.

Honza Marcinek
Honza Marcinek

Zkoumám průsečík mezi lidským chováním a kulturou, abych odhalil pravdu o značkách a jejich postavení na trhu. Účelem webu Insight.cz je inspirovat kreativní myšlení, které firmám pomůže vytyčit jedinečnou roli, aby se mohly spojit s lidmi a vytvářet smysluplný dopad na svět okolo nás.

Articles: 3766