0

Americký startup Coral Vita pilotuje nový způsob regenerace korálových útesů. Spoluzakladatelé Sam Teicher a Gator Halpern věří, že s využitím technologie vyvinuté v Mote Marine Laboratory mohou pěstovat korály 50krát rychleji na zemi namísto tradičních školek v oceánu.

Nová metoda se nazývá mikro-fragmentace. Zahrnuje lámání korálů na malé kusy, které se spojí dohromady. Zakladatelé dodávají, že nový náhradní korál bude připraven po šesti až dvanácti měsících. Současná podvodní metoda vyžaduje 30-50 let.

Startup získal investici 1,6 milionu dolarů. Navíc zakladatelé mají za cíl prodávat regenerované korály rezortům, vládám a developerům, kteří z toho mohou profitovat. První pozemní komerční útesová farma je postavena na Bahamách. Plánem pro tento rok je zasadit první korály.

Korálové útesy jsou životně důležitou součástí mořského života a pro světovou ekonomiku má hodnotu 30 miliard dolarů. Ale bohužel mizí v alarmující míře. Nová metoda Coral Vita a kreativní financování stojí za zmínku. Společnost sází na to, že zájem ze soukromého sektoru poskytne potřebné finanční prostředky na financování nejnovějších technologií, což povede k lepšímu hospodaření na farmách korálových útesů a více regenerované korálové útesy.