0

Vědci z Národní tchajwanské univerzity zjistili, že jednoduchý plastový fidget spinner, který byl populární v roce 2017, se dokáže točit tak rychle, že může fungovat jako centrifuga čili odstředivka na krev, která dokáže oddělit červené krvinky od plazmy, což je nezbytný proces pro krevní testy.

Chien-Fu Chen, Chien-Cheng Chang a kolegové si uvědomili, že jen s několika pohyby prstů by se mohl fidget spinner otáčet dostatečně rychle, aby se oddělilo asi 30 procent plazmy během pouhých čtyř až sedmi minut. To stačí k tomu, aby lékaři v nedostatečně rozvinutých oblastech mohli testovat nemoci, jako je malárie a HIV. Výzkum byl publikován v časopise Analytical Chemistry v prosinci 2018.

Nejedná se o první cenově dostupnou domácí centrifugu, která by pomohla lékařům diagnostikovat nebezpečné nemoci v oblastech, kde chybí elektřina. Ale jedná se o první případ, kdy se tato oblíbená dětská hračka používá takovým způsobem. Velké inovace často souvisí s nalezením jednoduchých, levných řešení vážných problémů.