Miniaturní gyroskop by mohl pomoci zmenšit mobilní zařízení

Vědci z CalTech možná nalezli způsob, jak zmenšit gyroskopy. Gyroskopy najdete téměř v každé mobilní technologii, kterou dnes používáme. Byly původně vyráběny s otočnými koly, z nichž každý se otáčelo na jiné ose. Většina vozidel, dronů a elektronických přístrojů používá moderní typ gyroskopu nazvaný MikroElektroMechanické Systémy (MEMS). Tyto měří síly působící na stejné masy, které se pohybují opačným směrem. Optické gyroskopy jsou mnohem citlivější než MEMS, ale jsou větší než golfový míč. Výzkumníci ve skupině Caltech High Speed Integrated Circuits nedávno vyvinuli nový optický gyroskop, který je nejen mnohem účinnější než současný nejmodernější přístroj, ale je také 500 krát menší.

U standardních optických gyroskopů se paprsek světla rozdělí na dva a tento rozdvojený paprsek se pohybuje v opačných směrech podél kruhové dráhy, než se setkají na detektoru světla. Protože se světlo pohybuje konstantní rychlostí, otáčení zařízení způsobí, že jeden ze dvou paprsků narazí na detektor světla dříve než druhý. Tento fázový posun, nazývaný Sagnacův efekt, se používá k výpočtu orientace. Nový gyroskop používá techniku nazvanou „reciprocal sensitivity enhancement“ (zlepšení vzájemné citlivosti). To filtruje veškeré rušení a umožňuje světlu procházet miniaturizovanými optickými vlnovody na čipu, který je menší než zrnko rýže. Snížením šumu v pozadí může systém pracovat se slabšími signály, což právě umožňuje miniaturizaci.

Honza Marcinek
Honza Marcinek

Zkoumám průsečík mezi lidským chováním a kulturou, abych odhalil pravdu o značkách a jejich postavení na trhu. Účelem webu Insight.cz je inspirovat kreativní myšlení, které firmám pomůže vytyčit jedinečnou roli, aby se mohly spojit s lidmi a vytvářet smysluplný dopad na svět okolo nás.

Articles: 3766