Tmavě pražená káva možná pomáhá snížit riziko vzniku Alzheimerovy a Parkinsonovy nemoci

Vědci již delší dobu mají podezření, že pití kávy pomáhá snížit riziko vzniku Alzheimerovy a Parkinsonovy nemoci. Nová studie naznačuje, že tomu tak skutečně může být a čím více tmavě pražená káva je, tím lépe funguje.

Vědci pod vedením Dr. Donalda Weavera z Krembil Brain Institute porovnali tři druhy 100 procentní instantní kávy Arabica ze Starbucks – lehce pražená, tmavě pražená a bezkofeinová tmavě pražená káva.

Při zkouškách in vitro (ve skleněných miskách) bylo zjištěno, že obě tmavě pražené byly zvláště účinné při udržování bílkovinných fragmentů beta amyloidu a tau ze shluku. Zhroucení těchto fragmentů v mozku je považováno za klíčovou příčinu Alzheimerovy a Parkinsonovy choroby.

Ze všech sloučenin, které byly analyzovány v testovaných kávách, byla pouze jedna (skupina známá jako fenylindany) která měla anti-shlukový účinek. Čím déle kávu pražíte, tím větší je množství fenylindanů, které obsahuje, a tím je účinnější. Zajímavé je, že tmavě pražená kofeinová i nekofeinová káva byla stejně efektivní, což znamená, že obsah kofeinu je irelevantní (s tím, že nejnovější studie na Indiana University Bloomington naznačuje, že kofein je efektivní na odvrácení demence).

„Je to poprvé, co někdo zkoumá, jak fungují fenylindany s bílkovinami, které jsou zodpovědné za Alzheimerovou chorobu a Parkinsonovu chorobu,“ říká Dr. Ross Mancini, který (společně s biologem Yanfei Wangem) pomáhal Weaverovi ve výzkumu. „Dalším krokem bude zjistit, jak užitečné jsou tyto sloučeniny a zda mají schopnost vstoupit do krevního oběhu nebo překročit hematoencefalickou bariéru.“