0

Minulý týden se v médiích objevila zpráva, že v polských jatkách se porážely nemocné krávy a jejich maso se exportovalo do Česka, Slovenska i dalších evropských zemí. Státní veterinární správa (SVS) začala toto podezřelé polské hovězí maso najít a zajistit. Údajně má jít o zhruba 300 kilogramů masa, které se dostalo do ČR. Část se podařilo zajistit, ale zbytek byl distribuován do několika pražských restaurací, kde bylo maso už spotřebováno.

Nastává tak otázka, jak by se dala cesta potravin od farmáře až ke spotřebiteli lépe monitorovat? A právě tady lze krásně ukázat sílu blockchainu. Pokud postavíte systém postavený na technologii blockchainu, tak můžete sledovat výrobek v celém dodavatelském řetězci. Tím si lze zajistit kvalitu a bezpečnost při zpracování, protože nebude možné nic zatajit.

Například francouzský supermarket Carrefour využívá blockchain pro dokumentaci produkčního cyklu svých kuřat. Ve snaze dosáhnout úplné transparentnosti s produkty začal Carrefour vyžadovat, aby každý bod zásobování kuřat, od chovatele a zpracovatele až po řezníka, byl uložen v zabezpečené, necentralizované databázi. Tímto způsobem nikdo nemůže provádět změny informací nebo skrýt nežádoucí aspekty produkce. Zákazníci mají k těmto údajům přístup pomocí kódu QR na štítku kuřecího masa.

Startup Ambrosus se chopil příležitosti a vytvořil IoT síť postavenou na blockchainu, aby potravinářským a farmaceutickým firmám zajistil bezpečnou a plynulou komunikaci mezi senzory, distribučními knihami a databázemi s cílem optimalizovat transparentnost dodavatelského řetězce a zajištění kvality. A to je přesně něco, co by se právě v této situaci hodilo.