0

Vědci z United Technologies Research Center a University of Connecticut vytvářejí chytré komponenty do strojů, které upozorňují uživatele na poškození nebo opotřebení. K vytvoření těchto komponent využívají technologii přímého zápisu, což je pokročilá forma 3D tisku.

Technologie přímého zápisu funguje vytlačováním polotuhého kovového inkoustu z trysky tak, aby se nakreslily jemné čáry. Toto stříbrné vlákno (které dokáže vést elektrický proud) je pak vloženo do 3D vytištěných součástek stroje. Pokud dojde k poškození součásti, tak se změní proud. Proto stříbrná vlákna fungují jako senzory detekce poškození. Za účelem vyhodnocení poškození mohou inženýři používat měření napětí v reálném čase. Tím se odstraní potřeba rozmontování všech součástek zařízení.

Kromě toho jsou čidla senzorů široká pouze 15 mikronů, což je mnohem tenčí než průměrný lidský vlas. To umožňuje technologii snížit poškození, které je velmi malé a těžko rozpoznatelné. Sameh Dardona, Associate Director výzkumného střediska United Technoligies, uvedl: „Tyto snímače mohou detekovat jakýkoli druh opotřebení, dokonce i korozi, a informovat o tom konečného uživatele. To nám pomáhá zlepšit výkon, vyhnout se chybám a šetřit náklady.“

Technologie přímého zápisu umožňuje chytřejší zařízení integrováním nových chytrých funkcí do součástek. Tato technologie by mohla pomoci odstranit redundantní elektronické obaly, což by vedlo k významnému snížení hmotnosti a složitosti montáže.