Včelí úl CoCoon dokáže ochránit včely od parazitů

Včely jsou životně důležité pro zemědělství, ale v posledních letech mají včelí kolonie potíže. Jedním z hlavních viníků je Kleštík včelí. Kleštík včelí je parazit, který napadá úly a je velmi obtížné jej vymýtit – až dosud. Francouzský starup zvaný Beelife, vyvinul úl CoCoon, který pomáhá ničit parazita, který se pokusí napadnout úl.

CoCoon využívá faktu, že včely jsou odolnější vůči mnohem vyšším teplotám než paraziti. Nový úl využívá solární panel k napájení topného systému, který postupně zvyšuje vnitřní teplotu v úlu až na 42 stupňů Celsia. To je dostatečně vysoká teplota na to, aby zabíjela roztoče bez toho, že by ublížila včelám. CoCoon také dokáže ochladit úl za příliš horkého počasí, dále umí sledovat včelí aktivitu a má zvukový alarm, pokud se někdo pokusí úl ukrást.

CoCoon byl představen na letošním veletrhu CES a očekává se, že bude k dispozici koncem roku 2019, přičemž retailová cena by měla být přibližně 950 dolarů. I když se to může jevit jako drahé, tak tvůrci tvrdí, že se CoCoon do tří let zaplatí, protože snižuje náklady na chemické ošetření a dokáže zvýšit produkci medu udržováním úlu na optimální teplotě. CoCoon se tak přidává k dalším inovacím, které se zaměřují na zefektivnění zemědělství a na snížení používání chemických látek.