0

Don Kwaning, absolvent školy Design Academy Eindhoven, využívá odřezky rostliny Sítiny rozkladité k výrobě ekologického obalového materiálu.

Sítina rozkladitá je rychle rostoucí plevel, na který narazíte na vlhkých loukách, v bažinách nebo na březích a mělčinách rybníků i tekoucích vod. Jako součást svého projektu nazvaného Medulla se rozhodl Kwaning nahromadit tuto rostlinu a oddělit dřeň od rostlinných vláken. Po průzkumu rostliny a experimentování s potenciální aplikací začal Kwaning používat rostlinná vlákna k výrobě dalších materiálů. Patří mezi ně papír, lano, tkanina, vlnitá lepenka a textilie. Navíc zjistil, že dřeň rostliny lze přeměnit na pěnový materiál.

Vzhledem k tomu, že dřeň je lehká, izolační a odolná proti nárazům, tak Kwaning zjistila, že je vhodná pro použití v ekologických obalových materiálech. Obaly mohou být vytvořeny jako pěnové obaly nebo propletené nudlové vlasce. Díky použití rostlinných materiálů tak lze vytvářet produkty a obaly, které jsou ekologické, kompostovatelné a recyklovatelné.