0
Technologie

Bionická houba využívá bakterie a grafen k výrobě elektřiny

Mohl by váš dům být někdy poháněn houbami? Pravděpodobně ne, ale vědci přesto vytvořili „bionickou houbu“, která umí vyrábět elektřinu, což by mohlo být praktičtější pro bioelektrické systémy.

Manu Mannoor a Sudeep Joshi z Stevens Institute of Technology v New Jersey začali s obyčejnou houbou zvanou Pečárka dvouvýtrusá. Pokračovali v 3D rozvržení rozvětveného vzoru na jejím kloboučku pomocí elektronického inkoustu obsahujícího grafénové nanoribony. Dále, s využitím bio-inkoustu obsahující sinice, vytiskli spirálovitý vzor nad prvním rozvětneným vzore.

Svícením světla na houbu způsobilo, že bakterie začaly vytvářet biochemický proces fotosyntézy a produkovat elektrony, které procházejí jejich vnějšími membránami. V bodech na kloboučku, kde se protíná vzorek bio-inkoustu s elektronický inkoust, byly tyto elektrony přeneseny do vodivé sítě tvořené grafenovými nanoribony.

Díky tomu se začal generovat proud asi 65 nanoAmpérů. To sice zatím nestačí k napájení zařízení, ale předpokládá se, že pole hub by mohlo osvětlit LED. Vědci nyní hledají způsoby, jak zvýšit elektrický výkon hub, a věří, že jejich systém může vést k metodám uspořádání jiných druhů bakterií tak, aby mohly provádět funkce, jako je bioluminiscenční osvětlení