0

Mohl by váš dům být někdy poháněn houbami? Pravděpodobně ne, ale vědci přesto vytvořili „bionickou houbu“, která umí vyrábět elektřinu, což by mohlo být praktičtější pro bioelektrické systémy.

Manu Mannoor a Sudeep Joshi z Stevens Institute of Technology v New Jersey začali s obyčejnou houbou zvanou Pečárka dvouvýtrusá. Pokračovali v 3D rozvržení rozvětveného vzoru na jejím kloboučku pomocí elektronického inkoustu obsahujícího grafénové nanoribony. Dále, s využitím bio-inkoustu obsahující sinice, vytiskli spirálovitý vzor nad prvním rozvětneným vzore.

Svícením světla na houbu způsobilo, že bakterie začaly vytvářet biochemický proces fotosyntézy a produkovat elektrony, které procházejí jejich vnějšími membránami. V bodech na kloboučku, kde se protíná vzorek bio-inkoustu s elektronický inkoust, byly tyto elektrony přeneseny do vodivé sítě tvořené grafenovými nanoribony.

Díky tomu se začal generovat proud asi 65 nanoAmpérů. To sice zatím nestačí k napájení zařízení, ale předpokládá se, že pole hub by mohlo osvětlit LED. Vědci nyní hledají způsoby, jak zvýšit elektrický výkon hub, a věří, že jejich systém může vést k metodám uspořádání jiných druhů bakterií tak, aby mohly provádět funkce, jako je bioluminiscenční osvětlení