Studentka Julia Schwarz představila produkty na bázi lišejníku

Potraviny hrají velkou roli při ovlivňování našeho klimatu. Změna stravovacích návyků může být ale také součástí řešení. Designérka Julia Schwarz zkoumala právě alternativu pro spotřebitele. Její projekt, Unseen Edible, je postavený na lišejníku. Schwarzová vyvinula řadu jedlých produktů, které jako hlavní složku používají lišejníky. Mezi výrobky, které uvádí, patří například kukuřičné vločky, lišejníková směs, hořčice a máslo. Všechny výrobky mají vlastní obal. Dekorativní nálepky informují spotřebitele o druzích lišejníků, které konzumují. Schwarzová také vyvinula řadu nástrojů na sklizeň lišejníků.

Ke zvýšení povědomí vytvořila Schwarzová krátký film, který doprovází projekt. Film ukazuje, že lišejníky byly konzumovány již od nepaměti, obvykle v době hladovění. Lišejník rostoucí po celém světě je bohatý na výživu a může být sklízen z mnoha zdrojů. Může být oškrábán ze stromů nebo z umělých staveb, jako jsou sochy. Lišejník potřebuje méně zdrojů než rostliny. Může také růst ve větším klimatickém rozsahu. Lidé by jej proto mohli snadno kultivovat v drsných klimatických podmínkách. To je kvůli schopnosti lišejníků růst v místech a teplotách, které mnoho rostliny nesnese. Schwarzová nedávno představila svůj projekt v rámci Vienna Design Week.

Změna klimatu představuje pro lidstvo významnou výzvu. Podnikání však může poskytnout řešení. Projekt Schwarzové ukazuje, že atraktivním způsobem podporování alternativních potravin mohou společnosti přesvědčit spotřebitele, aby změnili své návyky. Uživatelé se již obrací na produkty jako je ovesné mléko a další alternativy.