0

Japonská značka Muji se spojila s finským výrobcem autonomních vozidel Sensible 4, aby společně vytvořili novou stylovou autonomní kyvadlovou autobusovou dopravu zvanou Gacha, aby zvládla širokou škálu různých podmínek týkajících prostředí.

Autonomní technologie se v současné době rozmáhá a zkoušky probíhají po celém světě. Sensible 4 pracuje na vytvoření funkčních autonomních systémů, které mohou bezpečně fungovat na sněhu, v mlze a během silného deště.

„Vyvíjíme tato vozidla tak, aby se staly součástí každodenního řetězce dopravních služeb,“ vysvětluje CEO společnosti Sensible 4 Harri Santamala. „Autonomní vozidla se nestanou mainstreamem, dokud jejich technologie nebude připravena fungovat ve všech klimatických podmínkách.“

Po testování své technologie v arktických podmínkách v Laponsku se společnost Sensible 4 spojila s týmem designérů japonského řetězce Muji, aby vytvořila autonomní kyvadlový autobus. Gacha tvrdí, že autonomní elektromobily podstoupí zkoušky ve třech městech ve Finsku během roku 2019, aby pak mohly být nasazeny do komerčního provozu někdy v roce 2020.

Design vozu Gacha je minimalistický jak je u značky Muji zvykem. Nemá primární přední nebo zadní část a může pojmou 16 cestujících, 10 sedících a 6 stojících. Prvního veřejného představení se autobus Gacha dočká v březnu 2019 v Helsinkách.