Lehké haptické rukavice DextrES umožňují uživatelům “dotýkat se” virtuálních objektů

Jak začíná být virtuální realita čím dál populárnější, tak se inženýři a softwarový vývojáři snaží přijít s technologií, která uživatelům umožní dotýkat se virtuálních předmětů a zároveň cítit, jak se jich dotýkají. Už jsme mohli vidět něco podobného, kdy se nevidomí mohli dotýkat uměleckých děl a cítit je. Nyní vědci z Ecole Polytechnic Federale Lausanne (EPFL) a ETH Zurich vyvinuli ultra lehkou rukavici, která umožňuje uživatelům cítit a manipulovat s virtuálními objekty. Technologie váží méně než 8 gramů na prst a k napájení stačí malá baterie.

Herbert Shea, vedoucí Soft Transducers Laboratory na EPFL, říká: „Chtěli jsme vyvinout lehké zařízení, které – na rozdíl od stávajících rukavic na virtuální realitu – nevyžaduje objemný exoskeleton, pumpy nebo velmi silné kabely.“ V rámci testování vykonávali dobrovolníci různé úkoly ve virtuální realitě a podle jejich ohlasů měli velmi realistický pocit, že drží skutečné předměty.

Rukavice, nazývané DextrES, jsou vyrobeny z nylonu a tenkých elastických kovových pásů, oddělených tenkým izolátorem. Když se prsty uživatele dostanou do kontaktu s virtuálním objektem, regulátor použije rozdíl napětí mezi kovovými proužky. Elektrostatická přitažlivost vytváří mezi pásy brzdnou sílu, která zabraňuje pohybu prstů v určitém bodě. To dává uživatelům dojem, že něco drží v ruce. Když je objekt „uvolněn“, napětí se odstraní. Kovové lišty se pak oddělí a uživatel může opět volně pohybovat prsty.