0

Vědci z University of Manchester a Salford Royal NHS Foundation Trust ve Velké Británii vyvinuli léčebné zařízení na bázi lampy pro léčbu chronických vředů pomocí světla. Zkouška zahrnovala test kombinace infračerveného, červeného a ultrafialového záření na vředy na prstech. Vedoucí projektu Dr. Michael Hughes poznamenal, že úspěch zkoušky poukázal na potenciál zařízení pro léčbu jiných typů vředů.

Svítidlo se skládá z 32 různých žárovek. Vědci věří, že světlo zabíjí bakterie a snižuje záněty, což umožňuje léčbu vředů. Ve studii (publikované v lékařském časopise Dermatological Treatment) byla léčivá lampa testována na osmi pacientech, kteří měli celkově 14 vředů. Během tří týdnů byl každý pacient léčen pomocí zařízení dvakrát týdně po dobu 15 minut. Výsledky ukázaly průměrnou míru zlepšení o 83 procent. Navíc nebyly v důsledku léčby pozorovány žádné vedlejší účinky.

Velmi zajímavé je na této metodě léčby právě možnost léčit pacienty vzdáleně u nich doma. Dr. Hughes totiž uvedl: „Existují i možnosti v budoucnu, protože si myslíme, že toto zařízení může být snadno přizpůsobeno pro sledování vředů na dálku pomocí kamer. Zařízení by se pak mohlo naprogramovat tak, aby rozpoznalo různé části těla a léčba tak byla poskytována přesně.“