0

Vědci z University of Sussex ve Velké Británii vyvinuli SoundBender, první technologii na světě, která dokáže ohýbat zvukové vlny a pomáhá objektům levitovat. Rozhraní, za kterým stojí profesoři Sriram Subramaniam, Dr. Gianluca Memoli a Dr. Diego Martinez Plasencia, vyrábí samo-ohýbací paprsky. Tyto paprsky dokáží, aby malé předměty levitovaly, a také poskytují hmatovou zpětnou vazbu kolem bariéry.

Předchozí experimenty s levitací pomocí ultrazvuku byly neúspěšné při vytváření zvukového pole, které je schopné vyhýbat se překážkám umístěných mezi levitujícím objektem a převodníkem. K překonání této výzvy vyvinuli výzkumníci hybridní systém. Na rozdíl od elektrických a magnetických levitačních technik, levitace pomocí ultrazvuku nevyžaduje žádné specifické fyzikální vlastnosti. To znamená, že může být aplikován na velké množství materiálů, včetně potravin a tekutin. Navíc hybridní systém má potenciál pro zábavné a vzdělávací aplikace typu muzejní instalace, vylepšené deskové hry a řízení toku požadovaných vůní z difuzoru.

Díky tomuto rozhraní se vědci nyní snaží vyvinout zařízení, aby šlo ohýbat paprsky kolem pohybujících se překážek a větších objektů. Kromě toho plánují rozšířit zařízení o širokopásmový přenos, což by umožnilo pracovat se všemi zvukovými frekvencemi.