0

Lidé zřídka přemýšlí o využívané energii internetu. Být neustále připojen však vyžaduje čím dál více serverů, více obsahu, více paměti a tím pádem i více energie. Odhaduje se, že do roku 2025 bude internet představovat 20 procent veškeré energie spotřebované na planetě. Proto jeden online magazín chce zvýšit povědomí o tomto problému pomocí low-tech webové stránky.

Low-Tech Magazine přepracoval své webové stránky, aby využívaly minimální množství technologií a energie. Stránka tak využívá solární energii a skládá se ze statických dokumentů uložených na jednom hostovaném serveru. Zakladatel magazínu, Kris deDecker, přepracoval webové stránky, aby využívaly server poháněný fotovoltaickým polem na jeho balkonu v Barceloně. Pokud je tedy zataženo, tak se web vypne.

Stránky neobsahují žádné reklamy, videa nebo vyskakovací okna a nepoužívají cookies, sledování návštěvníků nebo uživatelské profily. Pro komprimování obrázků Low-Tech Magazine používá starší formu komprimování, která se nazývá dithering, takže obrázky jsou méně náročné na energii. Měřič baterie ukazuje čtenářům přesně, kolik energie stránka používá. Vzhledem k tomu, že stránka je statická, stránky se stáhnou přibližně desetkrát rychleji než na jiných webech. Nízké nároky na zdroje a otevřený design také udržují web přístupný návštěvníkům se staršími počítači nebo méně spolehlivým internetovým připojením. Navíc levné přístroje jako mini-počítač nabízejí napájení a nevyžadují vyšší výkon, než by potřeboval telefon.

Low-Tech Magazine „zdůrazňuje potenciál starých znalostí a technologií pro navrhování udržitelné společnosti“. Tím, že promlouvají v kultuře, mohou také inspirovat k tomu, aby společnosti šetřily energiemi tím, že budou pošťuchovat uživatele k tomu, aby toho vyžadovali méně.