Aplikace Tap informuje uživatele o místech, kde si mohou láhev doplnit vodou

Většina z nás ví, že plastové lahve nejsou zrovna ideální pro životní prostředí. Každou minutu lidé koupí přes 1 milion plastových lahví, což je kolem 20 000 lahví za sekundu. To chce změnit nová aplikace Tap, která uživatele informuje o tom, kde si mohou doplnit vodu do prázdné plastové lahve.

Aplikace Tap je zdarma pro platformy Android a iOS, které ukazuje nejbližší čisté zdroje pitné vody. Od restaurací a prodejny až po veřejné fontánky. Aplikace zatím ukazuje 34 tisíc míst k doplnění vody v 7 100 městech ve 30 zemích.

Sam Rosen, zakladatel a bývalý generální ředitel startupu MakeSpace, se inspiroval k vytvoření aplikace situací, kdy musel na letišti zaplatit 5 dolarů za láhev Evianu. Zakladatel by rád spolupracoval s obchody, které by měly na dveřích cedulku „Tap“ označující místo, kde si každý může doplnit prázdnou láhev. Aplikace poskytuje spotřebitelům relevantní informace o vodním zdroji, zda je voda šumivá nebo kohoutková apod.

Aplikace však nemá jen pomoci žíznivým lidem, chce také ovlivnit to, kolik plastových lahví se dostává do přírody a do našich oceánů. Široce uváděná studie Světového ekonomického fóra a Nadace Ellen MacArthurové stanovila, že do roku 2050 bude oceán obsahovat více plastů než ryb.