0

Tým na McMaster University, kde stojí v čele doktor Tohid Didar, vyvinul povrchový nátěr, který je schopen absorbovat jedinou „cílovou“ látku, a přitom přimět všechny ostatní látky k tomu, aby šly mimo.

„Vytvoříme velmi tenkou vrstvu maziva schváleného FDA (tenčí než lidský vlas) a na tuto tenkou vrstvu, která se specificky váže na naši cílovou odrůdu, přidáme trochu specifických bio molekul,“ říká Didar. „Takže mazivo odpuzuje všechno a biomolekuly zachycují cílové odrůdy.“

Mimo jiné by se tento speciální povlak mohl potenciálně použít na lékařské implantáty. Snížilo by se totiž riziko tvorby sraženiny a infekce tím, že by povlak odpuzoval krevní buňky a bakterie (spolu s dalšími) a současně by připnul ke svalovým, kostním nebo orgánovým buňkám s cílem posílit integraci a snížit tak riziko, že by tělo implantát nepřijmulo.

Tato technologie by také mohla zjednodušit testování tělesných tekutin, jako je krev nebo moč, protože by dokázala absorbovat pouze konkrétní viry, bakterie nebo buňky. Popis výzkumu najdete v časopise ACS Nano.