Tato čepice ve skutečnosti dokáže ochránit lyžaře při nárazu do hlavy

Lyžaři na sjezdovkách a snowboardisté jsou známí svou láskou k módě. Natolik, že mnozí z nich si místo helmy pořizují čepice. Což jim moc v případě nehody nepomůže a může to vést k životu nebezpečným úrazům. Biomedicínský inženýr Rob Joseph a produktový inženýr Brodie Robinson z Queensland University of Technology vyvinuli zimní čepici, která je nejen stylová, ale i funkční. Pár vytvořil přilbu ANTI Ordinary A1 ve stylu čepice.

Přilba má vnitřní vrstvu vyrobenou ze 70 až 90 procent vlny Merino a vnější vrstva je akrylová ze 100 procent. Vnitřní vrstva je odolná proti vlhkosti a nealergenní, zatímco vnější vrstva umožňuje pevnost, omyvatelnost a trvanlivost. Mezi oběma vrstvami je vložena směs nenewtonská tekutina. Tato tekutina je tvořena částicemi, které při pomalém pohybu plyne, avšak při podtlaku nebo tlaku rychle ztvrdne. Výsledkem je, že materiál je normálně ohebný a kapalný, ale po nárazu dojde okamžitě k vyztužení.

Přestože je těžší než běžná lyžařská přilba, přibližně 750 gramů, hmotnost je rovnoměrně rozložena kolem hlavy. Tvůrci ANTI A1 plánují získat finance na vývoj přilby prostřednictvím Kickstarteru, kde bude kampaň spuštěna 14. ledna 2019. Každý, kdo má zájem, se může předběžně zaregistrovat prostřednictvím jejich webových stránek.