0

Norská rybářská společnost Cermaq Group AS vyvinula systém pro rozpoznávání obličeje ryb. Monitoruje skvrny kolem očí, ústa, žábry, aby dokázal odděleni ryby, které mají mořské vši nebo jiné choroby, protože tyto nemoci mají za následek ztrátu kolem 1 miliardy dolarů ročně na globální úrovni chovu ryb.

Cermaq popisuje systém jako „revoluci“ v chovu ryb. Losos totiž musí pravidelně vyskakovat nad vodní hladinou, aby se dostal na vzduch. To jim pomáhá regulovat jejich vztlak. Když losos stoupá nad vodu, tak technologie zvaná iFarm je nasměruje do trychtýře vybaveného senzory, které pak kontrolují lososa a zaznamenává jeho vlastnosti. Pokud snímače zaznamenají něco neobvyklého, jako je přítomnost mořských vší, tak jsou infikované ryby umístěny do karantény v rámci lékařského ošetření. Tímto způsobem budou léčeny pouze ryby, které jsou nemocné.

Algoritmy strojového učení dokáží identifikovat jednotlivé ryby a porovnávat snímky pro hledání abnormalit. Cermaq tvrdí, že systém by mohl snížit úmrtnost ryb až o 70 procent. To by také zvýšilo produkci a zisky. Společnost doufá, že systém bude fungovat do šesti let, jakmile obdrží příslušné licence od norského ministerstva pro rybolov.