0

Čínské město Čcheng-tu pracuje na plánu, jak nahradit městské pouliční osvětlení falešným měsícem. Novinku oznámil Wu Chunfeng, předseda Aerospace Science and Technology Microelectronics System Research Institute (CASC) ​​v Číně. Podle Wu začal vývoj před několika lety. Technologie však nyní pokročila natolik, aby umožnila navrhované řešení spustit v roce 2020.

Umělý měsíc by osvětloval prostor o průměru 10-80 kilometrů. Kromě toho lze přesný rozsah osvětlení ovládat po metrech. Přesné detaily o satelitu v podobě měsíce se mají ještě objevit, ale bylo uvedeno, že bude mít povlak, který odráží světlo od Slunce. Satelit by také mohl mít křídla podobná slunečním panelům, které se dokáží zaostřit světlo na konkrétní místo.

Projekt města Čcheng-tu není první, který se o to pokusil. V devadesátých letech vyslalo Rusko družici navrženou k přesměrování slunečního záření zpět na Zemi, aby osvětlil noční polokouli, ale to vyvolalo obavy ze světelného znečištění, které narušovalo chování zvířat, takže projekt byl zrušen. V roce 2013 zase vznikl projekt, který umístit zrcadla nad norské město Rjukan, aby odrážela sluneční paprsky na náměstí.

V tuto chvíli není jasné, zda má město Čcheng-tu podporu čínské vlády. Díle není jasné, o jak intentivní světlo se bude jednat. Podle informací se bude jednat něco mezi osmikrát jasnějším světlem než Měsíc až po pětinovou intenzitu měsíčního světla. Vzhledem k nejistotám není jasné, zda tento projekt bude někdy pokračovat. Zdá se však, že vyvolává otázky o energeticky nejúčinnějším způsobu, jak osvětlit města a pomoc jim.