0

Čím dál více lidí připouští, že jsou závislí na svých telefonech. Statistiky ukazují, že mladí lidé stráví na sociálních sítích průměrně pět hodin denně. Proto ve švédsku vznikl nástroj Skärmhjälpen, za kterým stojí společnost Länsförsäkringar. Tento nástroj v podobě aplikace sleduje vaše zvyky u obrazovky a pomáhá vám udržet zdravou rovnováhu mezi online a offline životem.

Spolu s ním vznikla lampa název Skärmfri (v překladu Bez obrazovky), kterou stačí propojit s domácí Wi-FI sítí a spárovat se všemi chytrými telefony a tablety doma. Poté budete červeným světlem upozorněni, že vy a vaše rodina tráví příliš mnoho času na sociálních sítích jako je Instagram, Facebook, YouTube a Twitter. Když se lampa rozsvítí červeně, tak v aplikaci uvidíte i vyčerpaný denní limit a bude vám doporučeno, abyste zkusili najít jinou zábavu.

V tuto chvíli je Skärmfri pouze experiment, který je dostupný v limitované edici v rámci aukce, kdy zahajovací částka je 5 000 SEK, což je něco přes 12 000 korun (lampu si však můžete postavit i sami). Veškerý výtěžek půjde na financování vzdělávacích kurzů pro studenty a učitele na školách ohledně závislosti na obrazovkách. Za projektem stojí agentura Stendahls, která mimo jiné stojí za nejnudnějším billboardem na světě.