0

80 procent Evropanů sdílí své údaje se společnostmi Paypal, Google a Amazon jako součást využívání jejich služeb. Tímto způsobem jsou tyto údaje společně sdíleny s více než tisícovkou dalších společností. Vzhledem k tomu, že zpětné získání kontroly nad svými údaji je zdlouhavý právní proces, který zahrnuje komplikovaná procesy týkající se uživatelských podmínek. Nyní je zde Yo-Da, algoritmický zástupce osobních údajů, který usnadňuje celý proces a je více transparentní pro spotřebitele.

Jméno Yo-Da pochází ze slovního spojení Your Data a tom to vlastně celé je. Systém dokáže určit, které společnosti uchovávají údaje o uživatelích a automaticky uplatní jejich jednoduchá práva o GDPR (General Regulation Protection Regulation) datech ve všech společnostech. Ty pokrývají všech osm práv spotřebitelů, včetně práva na zapomenutí a práva na zamezení zpracování osobních údajů.

V praxi to znamená, že spotřebitelé se mohou například odhlásit od marketingu přes e-mail, sms zprávy nebo telefon. Osobní údaje neukládají na Yo-Da servery. To znamená, že nikdo nevidí žádné informace o spotřebitelích, čímž zvýší důraz na bezpečnost osobních údajů.

Nástroj je pro uživatele zdarma pouze první měsíc, kdy se provádí kontrola stavu dat. Uživatele poskytnou přístup ke třem primárním účtům: e-mail, sociální sítě a bankovní účet. Tyto informace pomáhají zjistit, které organizace v celé Evropě uchovávají informace o vás a následně uplatní vaše práva, co se týče vašich dat. hcete-li pokračovat v používání celé služby, tak cena se poté vyšplhá na 5 liber měsíčně. Yo-Da je jedním z 200 startupů, kteří se 26. října 2018 představili na TechDay Londýně.