Costa nabízí pohár Clever Cup, se kterým můžete platit za kávu

Káva je velmi populární téměř ve všech západních zemích. Jen ve Velké Británii se každý den prodá více než 7 milionů šálků kávy. Obchodníci s kávou však tvrdí, že méně než 1 procento jednorázových šálků se recykluje. V dubnu 2018 se přední britský kávový řetězec Costa zavázal, že s tímto problémem se pokusí něco udělat a slibuje, že do roku 2020 bude recyklovat 500 milionů pohárů. Nedávno také společnost Costa zahájila novou iniciativu, která by mohla pomoci tomuto závazku dosáhnout. Costa totiž představila opakovaně použitelný pohár nazvaný Clever Cup, který obsahuje vlastní odnímatelný bezkontaktní čip. Čip funguje pomocí bezkontaktní platební technologii společnosti Barclaycard.

Clever Cup bude stát 15 liber a prodává se v obalech, které jsou samy vyrobeny z recyklovaných šálků kávy. Pohár má silikonový podstavec, v kterém je bezkontaktní čip. Tento podstavec je odnímatelný a bez problémů jej lze umýt. K nabíjení tohoto čipu probíhá pomocí aplikace bPay od Barclay a poté už stačí platit pomocí tohoto poháru. Technologie v poháru není omezena jen Costu, ale lze s ní bezkontaktně platit kdekoliv, kde je uveden NFC symbol.

Chytré poháry Clever Cup jsou součástí širšího výběru společnosti Costa Coffee, jejíž řada je opět využitelná pro novou generaci a povzbuzuje zákazníky, aby použili opakovaně použitelné kelímky namísto jednorázových pohárů. Šálky spojují inovace s redukcí odpadu, jako jsou biologicky odbouratelné plastové fólie a jedlá brčka.

Vzhledem k tomu, že moderní společnosti stále více přemýšlí o tom, jak omezit odpad, tak čím dál více narážíme na nová řešení v oblasti Internetu věcí. Tím, že se sníží komplikovanost placení, může bezkontaktní šálek kávy způsobit navýšení prodeje kávy.