Vědci navrhli samolubrikační kondom v rámci soutěže od Bill & Melinda Gates Foundation

Kromě malých drobných změn jako jsou barvy, textury a příchutě, zůstaly v posledních 50 letech kondomy relativně stejné. Pokud tedy nepočítáme kondomy HEX od značky Lelo, které se pokusily o strukturální změnu kondomu. Ale nový samolubrikační kondom, který vznikl v rámci soutěže pořádané Bill & Melinda Gates Foundation, by mohl být revolucí v průmyslu. Vítěz soutěže o návrh kondomu pro „budoucí generaci“ si odnese 100 000 dolarů.

Podle zveřejněné zprávy v britském časopise Royal Society Open Science tento nově navržený kondom poskytuje ochranu a zvyšuje „spokojenost uživatele“ tím, že je schopen se sám lubrikovat. Lubrikační vrstva je tvořena „hydrofilními polymery“ a překrývá latexový kondom. Tyto polymery zvlhnou, když přijdou do kontaktu s vlhkostí. Na rozdíl od některých dostupných kondomů, kde lubrikační vrstva rychle zmizí, dokáže tento kondom zvládnout „1000 cyklů“, což je asi 16 minut sexu.

Nový kondom byl testován 33 účastníky, kteří museli vyzkoušet tři typy materiálu (nelubrikovaný latex, lubrikovaný latex a nový samolubrikační latex). Poté byli požádáni, aby ohodnotili, který materiál by upřednostňovali, kdyby existovaly kondomy vyrobené ze tří vzorků, které vyzkoušeli. 73 procent si zvolilo samolubrikační kondom.

Podle statistik jen 1/3 mužů v USA používá kondomy pravidelně, a právě tento vynález by mohl radikálně snížit počet sexuálně přenosných chorob a udržet lidi zdravé tím, že jej muži začnou více používat díky této technologii. Vědci, kteří stojí za tímto nápadem, by rádi viděli kondom na trhu do dvou let. Ale ještě ho čeká další testování a uvedení na trh pravděpodobně začne v jihovýchodní Asii, kde jsou předními pěstitelé kaučukovníků potřebných pro výrobu kondomů.