0

Odhaduje se, že každoročně je na skládky vyvezeno asi 300 milionů párů obuvi, protože je nelze recyklovat. Jedním z důvodů tohoto odpadu je, že většina běžných bot není sešitá. Namísto toho jsou vázány a lepeny dohromady. Díky tomu jsou levnější, ale zároveň náročnější na opravu. Evan Stuart, student z Dublinského technologického institutu v Irsku možná přišel k řešení s tímto problémem.

Evan Stuart totiž navrhl obuv, kterou si samotní uživatelé budou moci upravit a přizpůsobit. Jeho projekt zvaný Layer se skládá ze čtyř částí: svršek, podešve, vložky do bot a šněrování. Když se různé části boty opotřebují nebo se změní módní styl, tak si uživatel může objednat přes internet nové části obuvi. Boty jsou drženy dohromady šněrováním místo lepidla. Staré části lze snadno odpojit a nové části přidělat. Všechny části obuvi jsou vyrobeny z biologicky rozložitelných plastů a recyklovaných polyesterových tkanin. To znamená, že i když jsou uživatelé připraveni se zbavit bot, tak je lze recyklovat.

Stuart při vývoji obuvi vytvořil 43 pracovních modelů předtím, než vybral nejpraktičtější šněrovací mechanismus. Stuart provedl testování u uživatelů, ale stále zkoumá oblasti, jako je snadná montáž, trvanlivost, použitelnost a možnosti stylů. Obuv Layer získala nedávno ocenění James Dyson Award.