Chytré brýle zobrazují v reálném čase titulky během divadelního představení

Lidé se ztrátou sluchu to mají v některých situacích těžké, ale postupně se objevují inovace, které jim výrazně zjednodušují život. Návštěva divadla byla vždy pro sluchově postižené obtížná, protože mnohdy nemohou pořádně slyšet, co se zpívá nebo mluví na pódiu. Někdy to řeší titulky nebo znaková řeč, ale to není zcela všude. Nyní Národní divadlo v Londýně přišlo s chytrými brýlemi, které pomohou neslyšícím lépe si užít divadelní zážitek.

Brýle Epson používají vlastní software pro sledování hlasu, aby zobrazovali text přesně v okamžiku, kdy se daná scéna odehrává. Software také sleduje osvětlení, zvukové a video signály, díky čemuž se na čočkách v brýlích zobrazují správné titulky v reálném čase. Velikost, barvu a pozice textu na brýlích je možné nastavit před zahájením představení.

Projekt vzniknul ve spolupráci mezi technickým týmem Národního divadla a odborníky na řeč a jazyk na univerzitě v Roehamptonu. Brýle budou od listopadu k dispozici zdarma na všech místech Národního divadla v Londýně. Další fáze bude zahrnovat brýle i na dalších představení mimo Londýn (jako například produkce od Leeds Playhouse a během turné představení Macbetha po velké Británii a Irsku).

Honza Marcinek
Honza Marcinek

Zkoumám průsečík mezi lidským chováním a kulturou, abych odhalil pravdu o značkách a jejich postavení na trhu. Účelem webu Insight.cz je inspirovat kreativní myšlení, které firmám pomůže vytyčit jedinečnou roli, aby se mohly spojit s lidmi a vytvářet smysluplný dopad na svět okolo nás.

Articles: 3762