0

Norští podnikatelé Dag Loe a Sigmund Birkeland měřili hluk větru, který vzniká při jízdě na motorce při vysoké rychlosti, a naměřili více než 110 decibelů – což odpovídá situaci, kdybyste stáli jeden metr od zapnuté motorové pila. S ohledem na to se rozhodli vyvinout helmu se systémem DAAL, která potlačuje hluk větru.

Někteří čtenáři už možná vědí, že společnost Sena už vyrábí motocyklovou přilbu s vestavěnou technologií rušení hluku větru. DAAL je však určen jako nízkonákladový prvek, který mohou používat výrobci přileb. Zároveň se plánuje, že tento samostatný výrobek si budou moci zákazníci sami nainstalovat do svých stávajících přileb.

Systém funguje stejně jako ostatní aktivní systémy řízení hluku v mikrofonech, který detekuje problémový hluk (v tomto případě vítr) a spolu s procesorovou jednotkou a reproduktory, které reagují tím, že vysílají „protihlukový šum“ stejné amplitudy, ale s obrácenou fází. Tím dochází k rušení mezi původním šumem a protihlukovým šumem. Výsledkem je, že se tyto šumy navzájem ruší. Díky tomu můžete slyšet jiné zvuky, jako jsou sirény a troubení. Aktuální prototyp funguje do rychlosti až 140 km/h.

Dá se očekávat, že systém bude dostupný do roku 2020. Technologie byla představena na výstavě EICMA v Miláně.