0

Human-centered design a udržitelnost se stávají globální prioritou. V Číně se tyto dvě témata staly centrem letošního Beijing Design Week (BDW). Čím více se zmenšují světové zdroje a změna klimatu ovlivňuje způsob, jakým jíme, tak se potraviny stávají klíčovým aspektem udržitelného rozvoje. Zejména v Číně, kde se bohatost a rozmanitost místní kultury jídla snaží udržet krok s požadavky rostoucího masového trhu.

Výstava „Upprinting food“ se uskutečnila v 751D-Park a ukázala Číně upcyklační projekt, který zmenšuje hranice mezi technologií a potravinami, protože 3D tiskárna využívá vyhozené potraviny k tisku krásně tvarovaných 3D pokrmů. Jedná se o vysokoškolský projekt studentky Elzelinde van Doleweerd z Technologické univerzity v Eindhovenu. K tomu autorka dodává: „Když se podíváme na rostoucí populaci, tak v budoucnu bude potřeba více potravin, ale na druhou stranu se v současnosti zbytečně vyhodí jedna třetina potravin. S využitím nových technologií chci prozkoumat další výzvy v oblasti společenských potravin.“

V Pekingu se konala i první předváděcí večeře, kde se podávalo jídlo vytištěné na 3D tiskárně. Druhý život zde získal chléb, rýže, mrkev, banány a fialové brambory, aby se vše proměnilo na 3D sušenky a poháry. Rolon a van Doleweerd se přes tyto akce snaží oslovit větší potravinářské společnosti, aby rozšířila rozsah své iniciativy a posílila dopad své mise ohledně udržitelnosti.

„Jakmile tento přístup k upcyklaci potravin získá podporu velkých jmen v potravinářském průmyslu, tak si můžeme představit obchody s potravinami, kde se nabízí zdravé a vizuálně přitažlivé jídlo, jehož ingredience pocházejí z důkladné, přizpůsobené analýzy vyhozeného jídla a jehož zpracováním se díky 3D technologii snižuje odpad téměř na nulu,“ dodává Leandro Rolon, zakladatel 3D Food Company.