0

Parkinsonova nemoc je progresivní neurodegenerativní porucha. Jen v USA je každý rok diagnostikováno s Parkinsonovou chorobou 60 000 lidí. Na toto onemocnění neexistuje lék, i když existují léky, které mohou pomoci zvládnout některé symptomy. U hodně lidí však není nemoc diagnostikována, dokud není v pokročilejší fázi, což ztěžuje léčbu. Nyní tým vědců v Laboratory for Nanomaterial-based Devices na Technologickém institutu v Izraeli (Technion) vyvinul zařízení, které využívá dech člověka k detekci Parkinsonovy nemoci.

Různá onemocnění mají různé „chemické podpisy“. Tyto mohou být zjištěny při vydechovaném vzduchu ve formě různých množství určitých chemických látek.  Dýchací přístroj pro detekci Parkinsonovy nemoci obsahuje řadu 40 senzorů. Každý senzor sleduje jinou chemickou látku, která se v dechu váže s různými molekulami. Vazba mění elektrický odpor senzoru, který pak identifikuje, zda je přítomen chemický podpis Parkinsonovy nemoci.

V počátečních testech výzkumníci zjistili, že zařízení dokáže detekovat počáteční stadia Parkinsonovy nemoci s 81% přesností. To je téměř stejně dobré jako vyšetření mozku pomocí ultrazvuku. Vědci doufají, že nová technologie umožní rychlou a nenákladnou diagnózu nejen pro Parkinsonovu nemoc, ale i pro jiné choroby. Profesor Hossam Haick vysvětluje: „Toto zařízení je nový a slibný směr pro diagnostiku a klasifikaci nemocí. Je charakterizován nejen značnou přesností, ale také nízkou spotřebou elektrické energie, miniaturizací, pohodlím a možností snadného opakování testu.“